Ďalšia, ( s prepáčením), kravina z dielne EÚ

Autor: Juraj Vohnout | 29.11.2018 o 17:03 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  147x

Od 3.12. bude platiť v EÚ "Nariadenie o zákaze geografického blokovania". Nové nariadenie bolo "vyšpekulované" s ušlachtilým zámerom - brániť diskriminácií zákazníkov pri cezhraničných on-line nákupoch. 


Cieľom nariadenia, je posilniť budovanie jednotného trhu EÚ. Súčasťou jednotného trhu EÚ sme všetci, aj zákazníci, aj obchodníci. A toto nariadenie môže v praxi  znamenať presný opak. 

Ešte viac sťaží on-line podnikanie malým a stredným firmám, a uľahčí expanziu nadnárodným gigantom, ktorí nakupujú tovar v obrovských množstvách za minimálne ceny, majú na tovare vysokú maržu, z ktorej si môžu bez problému dovoliť prijímať platby cez PayPal, alebo iné platobné systémy...

Za všetky - jeden príklad: 

Slovenský predajca predáva tovar v SR aj ČR. 
Slovenským zákazníkom ponúka 2 možnosti platby za tovar:
 

  • platbu prevodom na účet,
  • doručenie zásielky kuriérom s platbou kuriérovi. 


Českým zákazníkom 1 možnosť platby:

  • platbu prevodom na účet 


Po zrušení geo-blockingu bude musieť predajca aj českým zákazníkom umožniť všetky ponúkané možnosti platby. 
Ak by českým zákazníkom neumožňoval napr. platbu priamo kuriérovi (z dôvodu vyšších nákladov na kuriéra v porovnaní so slovenskými zákazníkmi), postupoval by v rozpore s nariadením EÚ.

Poviete si, pre zákazníka je to fajn. Problém je v tom, že ak by ste ako obchodník, chceli ponúknuť českým zákazníkom možnosť platby kuriérovi, nieje to dosť dobre možné, kuriérske spoločnosti, pri doručovaní do ČR, totiž buď neumožňujú platbu dobierkou, alebo ju umožňujú len do určitej sumy... takže drahšie zásielky sa na dobierku posielať nedajú.

Druhý problém je v tom, že platby dobierkou sú spoplatnené kuriérskou spoločnosťou podstatne vyššie, ako zásielky, ktoré sú doručované bez dobierky.
A tak sa môže stať, že ak si niekto objedná tovar napríklad za 30 Eur, na ktorom má obchodník maržu 10%, tovar sa neoplatí poseilať do ČR, nakoľko náklady na dobierku + kurzové rozdiely by "zhltli" celú maržu...


Ale, ako som už písal v úvode, nadnárodných gigantov sa to týkať nebude, pretože tie pracujú s maržami, ktoré sú oveľa vyššie... Nariadeneie reálne postihne malé a stredné firmy, ktoré, ako to už býva v našich končinách zvykom, budú ťahať za kratší koniec.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?